20 listopada 2012

Junghans z 1913 roku B13 104 1/2

Mechanizm z wybitymi oznaczeniami.
Trafił do mnie kolejny staruszek. Wiszący wahadłowiec Junghans B13 104 1/2. Co oznaczają te dziwne cyfry ? B13 oznacza drugą połowę 1913 roku, czyli datę produkcji a 104 1/2 oznacza dokładną liczbę wahnięć.
Maszyna jest w nieoryginalnej skrzyni, do tego mechanizm jest mocno zmęczony, ma bardzo duże luzy na łożyskach. Ale główną bolączką było nierówne wybijanie pełnych godzin i połówek, z opóźnieniem kilkudziesięciominutowym wynikające ze skrócenia sprężyny przez zegarmistrza. 
Osadzenie na kwadrat.
Zazwyczaj takie opóźnienie nie stanowi problemu bo na wskazówce minutowej mamy tuleję, którą można regulować wskazanie. Tu tak nie było i wskazówka minutowa była zakładana bezpośrednio na kwadrat. Wyzwaniem było zrobienie specjalnej tulei i udało się to doskonale wykonać fachowcom z zakładu produkującego opakowania do farb :D Tym bardziej należą się brawa, za to że tuleja o szerokości nie przekraczającej 1 mm została wykonana na tokarce przemysłowej !
 
Mechanizm został wyczyszczony i nasmarowany. Pewien kłopot początkowo sprawiło ustawienie samego mechanizmu bicia, gdyż zapadki czasem przeskakiwały za daleko i połówki były wybijane jednym ciągiem z pełną godziną. Na szczęście bardzo prosty mechanizm regulacyjny pozwolił sprawę załatwić w przeciągu kilkudziesięciu minut. Jedyne czego nie udało mi się do końca poprawić to dźwięk gongu, który mógłby brzmieć głębiej. Natomiast jego obecny dźwięk na pewno wynika z wieku i zużycia całego mechanizmu i tutaj jedyną możliwością byłaby wymiana.
Zegar znów wrócił do właścicielki, która to Junghansa dostała w podzięce od żołnierzy wracających ze zdobytego Berlina. Był to wyraz wdzięczności  i zadośćuczynienie za ulokowania się w gospodarstwie w drodze na Berlin. Do czasów obecnych nie dotrwała oryginalna skrzynia, która mogła wyglądać jak na jednym ze zdjęć poniżej.
Podsumowując bardzo ciekawy mechanizm. Do tego zegar z historią, a takie są najfajniejsze. 
 
Mechanizm od strony tarczy.
Sanki i prawdopodobnie nieoryginalny gong.
Osadzenie wskazówek.
Zawieszka i widoczna sygnatura B13.
Mechanizm z wahadłem.
W całej okazałości.
Tak prawdopodobnie wyglądała skrzynia. Na tym zdjęciu dokładnie ta sama tarcza i wahadło, do tego ten sam mechanizm tylko z oznaczeniem A12.

3 komentarze:

  1. Witam mam podobny zegar obudowa jest zupełnie inna nie wiem jak określić rok nie ma oznaczeń "b" czy "a"

    OdpowiedzUsuń
  2. A to pierwsza połowa roku, b durga - tak w kwestii uzupełnienia.

    OdpowiedzUsuń